Jdi na obsah Jdi na menu
 


Apple ibook G4

Základní popis

Při prvním pohledu by si uzavřený iBook G4 mohla splést nezkušená hospodyňka s kuchyňským spotřebičem :-). Nelze se ani divit. Šasi přístroje má jemné zaoblené hrany a je vyrobeno z plastu v mléčně bílé barvě. Víku notebooku dominuje proslulé nakousnuté jablíčko, které je při provozu podsvíceno. Tento na pohled velmi přitažlivý efekt ocení ale především přísedící. Vy, jako obsluha, se přeci jen musíte dívat na kryt z druhé strany, kde se nachází displej. Ten je k tělu uchycen středovým širokým kloubem. Vše působí velice sladěně a nikde nelze spatřit byť jen náznak rušivého elementu. V horních rozích jsou umístěny malinké reproduktory s kruhovou maskou, vedle pravého pak bílé tlačítko POWER ON. Chtěl bych velice pochválit celkové konstrukční a mechanické zpracování. Přístroj působí velice bytelně a kompaktně. Při manipulaci se rozhodně nedočkáte žádného vrzání.

A jaká rozhraní nám nabízí Apple? Všechny porty jsou soustředěny na levém boku přístroje a seřazeny pěkně za sebou. Od zadu počínaje konektorem RJ-11 pro telefonní přípojku, následuje RJ-45 pro LAN, port FireWire, 2x USB 2.0, speciální video out port pro připojení externího monitoru nebo projektoru (k notebooku je dodávána redukce na standardní analogový VGA konektor). A celkem krátký výčet končíme výstupem pro sluchátka nebo reproduktory. Na pravé straně se nachází pak už jen konektor napájení a slot loading optical drive, tedy optická mechanika se štěrbinou pro vložení optického média (bez dvířek). Pracovně jsem ji nazval „kobercovka“, jelikož štěrbina pro vkládání disků je opatřena jakýmsi polstrováním. To především napomáhá očištění disků od mechanických nečistot a jejich zanesení do mechaniky. Samotné zasunutí a vysunutí disku je přitom doprovázeno velice specifickým zvukem, který mě osobně připomněl vkládání videokazet do starých videí… to se prostě musí slyšet :-).

Tak jako na ostatních noteboocích Apple, i zde budete jen marně hledat jakékoli kontrolky ukazující činnost HDD, optické mechaniky a vůbec čehokoli. Jedinou výjimku tvoří bíle svítící STAND BY dioda na předním panelu přístroje, která má velice pěkný stmívací efekt (jeden z mých kamarádů ji nazval „magickým okem“). Nelze tedy udělat nic jiného než se smířit s touto filozofií výrobce a aktivitu HDD v případě potřeby zjišťovat přikládáním ucha na notebook.

Klávesnice a ovládací prvky

Klávesnice je vzhledem k rozměrům notebooku velice povedená a práce je díky ní jedna radost. Klávesy jsou příjemně velké, snad až na Enter, který by mohl být přeci jen větší (je sice dostatečně vysoký, ale málo široký). Potisk na bílých klávesách je tmavě šedý a vždy dobře čitelný. Rozmístění je přeci jen trochu odlišné od běžných notebooků. Klávesa Fn je umístěna zcela vlevo. To ale v tomto případě ani tolik nevadí, jelikož v prostředí Mac OS X funkci Ctrl nahrazuje klávesa Apple (označena vykouslým jablkem) umístěná po stranách mezerníku. V kombinaci s touto klávesou provádíte tedy nejčastější operace jako kopírování a vkládání (Apple+c/v atd.) Mezi těmito klávesami jsou pak vloženy Alt a Ctrl (Ctrl více vlevo). Marně byste zde hledali klávesy jako Del, Home PgUp, PgDn, Home či End. Jejich funkci suplují směrové šipky v kombinaci s klávesou Fn. Klávesy CapsLock a NumLock jsou vybaveny diodou a jejich aktivaci tedy nelze přehlédnout. Klávesy F1 až F11 jsou rozděleny do bloků po pěti a šesti. F12 je pak situováno zvlášť - má totiž speciální funkci. Jeho stiskem se vysunuje disk z optické mechaniky. I ostatní funkční klávesy mají rozšířené využití. F1 a F2 ovládá podsvícení displeje, F3 až F5 hlasitost a na F6 je přidružen numlock. Zajímavé je, že pro dosažení těchto funkcí nemusíte funkční klávesy stisknout zároveň třeba s klávesou Fn, Ctrl či jinou. Stačí Vám tedy jen jeden prst.

Celá klávesnice je celkem snadno vyjmutelná pomocí dvou malých posuvníků. Lze tak odstranit případné nečistoty, které se pod ni mohou dostat. Především se pod ní nachází Airportová karta a dále pod ní kryt slotu pro operační paměť. Odstraněním klávesnice se tak vlastně dostáváte k jediným dvěma komponentám, které může uživatel sám vyměnit. Z tohoto důvodu je mezi F5 a F6 umístěn jakoby zámek klávesnice (brání jejímu odejmutí). Slovo jakoby je použito záměrně. Jde totiž jen o jakýsi otočný knoflík, kterým lze otáčet například malým šroubovákem a tak odemykat či zamykat klávesnici.

Pod bílou klávesnicí pak najdeme jak jinak než bílý touchpad doplněný tradičně jediným, zato pořádně velkým tlačítkem (to je jedna z mnoha odlišností platformy Apple a PC, pro zpřístupnění kontextové nabídky je třeba zároveň s tlačítkem touchpadu podržet Ctrl). Kolem touchpadu je i dostatek místa pro opření rukou.

Hlavní HW parametry

Srdcem testovaného iBooku G4 je procesor PowerPC G4 na 1,2 GHz s L2 cache 512 kB pracující na stejné frekvenci jako procesor. K systému je připojen 133 MHz sběrnicí. V základu je tento model dodáván s 256 MB DDR SDRAM pamětmi o frekvenci 266 MHz. Oněch 256 MB je umístěno přímo na základní desce a k rozšíření je k dispozici jeden paměťový slot. Maximální osaditelná paměť je tedy 1,25 GB. O grafiku se stará ATI s čipem Mobility Radeon 9200 a 32 MB video paměti. Použitý pevný disk FUJITSU MHT2030AT má kapacitu 30 GB, točí se rychlostí 4200 ot./min. a je připojen přes rozhraní ATA 100 (8 MB cache). Optická mechanika MATSHITA CD-RW CW-8123 je typu combo - disky CD čte rychlostí 24x a DVD rychlostí až 8x. Dále dokáže zapisovat na CD-R disky až 24x a CD-RW přepisovat až desetinásobnou rychlostí. Disponuje ochranou proti podtečení bufferu, takže vypalování je vždy bezpečné. Zvuk linoucí se z reproduktorů obstarává čip Texas Instruments TAS3004 integrovaný na základní desce. Konektivitu přístroje zajišťuje vestavěný 56K V.92 modem, 10/100BASE-T Ethernetová karta a především bezdrátová karta Airport (Wi-Fi) kompatibilní se standardy b/g.

Jak jste si jistě všimli, nejsou zde uváděny žádné výsledky naměřených výkonů. Náš benchmarkovací program je navržen pouze pro platformu Win32, a tudíž jej zde nemůžeme použít a objektivně srovnat notebook s ostatními recenzovanými modely.

Ještě chci také poznamenat, že v současné době již Apple nabízí inovovanou řadu iBook G4 recenzovaného 12" modelu. Hlavní rozdíly jsou především v rychlosti procesoru ( 1,33 GHz) a velikosti operační paměti (512 MB). Změna také postihla grafickou kartu (aktuálně ATI Radeon 9550 32 MB) a pevný disk, který narostl o 10 GB. Inovovaná řada je také již v základu vybavena technologií Bluetooth (testovaný model jen volitelně). Dále pak je obsažena technologie ochrany disku proti prudkému pohybu - Sudden Motion Sensor, která je vypůjčena od výkonnějších powerbooků.

Displej a grafika

Bohužel pro tuto platformu neexistuje ani verze 3D Marku. Výkon použité grafické karty ATI Mobility Radeon 9200 s 32 MB paměti (připojena na sběrnici AGP 4x) by se ale měl přibližně shodovat s již testovanými kusy. Obecně je tato grafika více než dostatečná pro běžnou práci. Poradí si i s náročnějšími aplikacemi jako je editace obrázků, přehrávání videa a hraní méně náročných starších 3D her (pod MAC OS X pouze OpenGL).

Displej má velikost 12" a nejvyšší rozlišení 1024 x 768 pixelů. Kvalita obrazu a podsvícení patří spíše k tomu lepšímu, co na trhu je.

Multimédia

Multimediální výbava je celkem průměrná a nikoho nejspíše neohromí. V první řadě také tento notebook nelze považovat za multimediální. Vestavěné reproduktory mají překvapivě čistý zvuk, avšak s hlasitostí to už je horší. Jednoduše, moc decibelů z nich nedostanete. Ale to u notebooku není zas tak podstatné. Nechybí ani vestavěný mikrofon, který je umístěn v pravé části rámu displeje.
Port FireWire s rychlostí 400 Mb/s pak poslouží pro rychlé stahování videa z vaší digitální kamery. Nesmím vynechat ani audio jack pro připojení sluchátek. Na zabudované optické mechanice si zcela pohodlně a nerušeně přehrajete jakýkoli DVD film (při provozu je opravdu tichá) a po instalaci příslušných kodeků i CD s DivX videem. Výstup pro externí zobrazovací jednotku je zde jen jeden v podobě video out portu. Ve většině případů budete nuceni použít dodávanou redukci na klasický analogový VGA výstup. Oželet musíte vypalování DVD, dodávaná optická mechanika toto neumožňuje.

Chlazení a provozní hluk

Nasávání vzduchu probíhá v zadní části (v místě uchycení kloubu víka) a výdech teplého vzduchu ústí na levé straně přístroje. O žádném provozním hluku nemůže být snad ani řeč. Notebook je téměř neslyšitelný i po velmi dlouhém provozu při velké zátěži (přehrávání filmu DivX, výpočty v klientu Boinc).

Vyzařované teplo je na přijatelné úrovni. Po delším provozu je nejvíce tepla cítit po levé straně touchpadu. Klávesnice ani jiné prvky přílišným přehříváním netrpí. Situace není nijak kritická ani ve spodní části přístroje. Lze říci, že se zahřívá celkem rovnoměrně a nejedná se o žádný extrém. Práci na klíně tedy nic nebrání.

Baterie

50 watt-hodinová baterie typu Li-Ion je umístěna v levé spodní části přístroje. Velmi snadno ji lze vyjmout pouhým otočením zámečku, který ji drží na místě. Výřez zámku je dostatečně hluboký, a tak jej lze otočit i s kratšími nehty, lépe však např. mincí. Tlačítko umístěné na baterii po stisknutí rozsvítí řadu zelených diod, které orientačně deklarují aktuální stav nabití baterie. Tato funkce je velice příjemná (mají i některé baterie PC notebooků). V našem standardním* redakčním testu dokázala iBook G4 udržet v provozu po dobu 6h 5min, což je třetí nejdelší hodnota změřená u notebooku v našem testu!

BIOS

Nastavení Biosu je uživateli skryto. Lze jej samozřejmě upgradovat, to se děje ale za pomocí instalátoru přímo v prostředí Mac OS X. Jediný způsob ovlivnění zavádění systému spočívá ve stisknutí klávesy C v okamžiku POST. Pokud je v optické mechanice vloženo bootovatelné CD či DVD, dojde k jeho načtení. Systém lze zavést i z disku připojeného přes FireWire či USB.

Příslušenství

K notebooku je dodáván operační systém MAC OS X "Tiger" ve verzi 10.4.1. Předmětem recenze není popis ani hodnocení operačního systému, ale zde si dovolím přeci jen věnovat OS pár řádků. OS X vychází v podstatě z distribuce FreeBSD a má tedy Unixový/Linuxový základ. Z toho vyplývá práce systému s disky a konfiguračními soubory (nenajdeme zde žádný centrální registr jako ve Windows). Veškeré nastavení je zapsáno v jednotlivých textových souborech. I když má OS X velice výkonné a vyspělé GUI, i zde se dají používat pro práci v příkazové řádce známé interprety jako BASH, nebo Turbo C shell. Všechny příkazy jsou tedy stejné jako v kterékoli distribuci Linuxu.

Mimo hlavního operačního systému tvoří bohatou softwarovou výbavu především aplikace řady iLive 05 ( iTunes, iPhoto, iMovie, iChat, iDVD, GarageBand, iSync, iCall,)a iWork 05 s aplikacemi Pages a Keynote 2, což jsou textový procesor a prezentační program. Nechybí ani DVD Player a balík AppleWorks. Součástí je i emailový program Mail a internetový browser Safari. V testovaném notebooku byl předinstalován také kancelářský balík MS Office pro OS X, který obsahuje veškeré dobře známé aplikace jako Word, Excel, Powerpoint a další. Samozřejmě nechybí ani nezbytný přehrávač videosouborů Quicktime v poslední verzi 7.0. Vedle dvou DVD a jednoho CD, na kterých se nachází operační systém, dostanete k notebooku Apple hardware test CD. Lze jej použít při potížích se systémem k diagnostice a odstraňování problémů. Na posledním disku najdete software pro Airport extreme, který je však už předinstalovaný.

Mezi ostatní příslušenství patří již několikrát zmiňovaná redukce pro VGA výstup, telefonní kabel a napájecí adaptér. Ten je stylově vytvarován do malého zaobleného čtverce a opatřen nezbytnými vykouslými jablíčky. Aby celek působil ještě elegantněji, lze přebytečnou délku napájecího kabelu namotat na výklopné nožičky umístěné na adaptéru. Zbavíte se tak nepořádku na stole. Koncovka kabelu je navíc vybavena dvoubarevnou diodou, která indikuje nabíjení (oranžová), a plné nabití (zelená). Jen další důkaz toho, že vývojáři Apple si se svým hardwarem rádi hrají.

Závěr

Apple iBook G4 je kus hardware pro fajnšmekry a lidi s osobitým stylem. Pokud dáváte přednost vzhledu před maximálním výkonem a k počítačům přistupujete ryze jako k pracovnímu nástroji, je tento kousek to pravé pro Vás. Díky malým rozměrům a hmotnosti Vás bude doprovázet všude, kam budete potřebovat. S přehledem zvládne jakoukoli běžnou práci v kanceláři, domácnosti a poradí si i s náročnějšími multimédii a hrami. Oželet však musíte poněkud slabší nabídku portů a možnosti rozšíření. To vše můžete mít za cca 31.200 Kč bez DPH (doporučená koncová cena). Navíc jelikož v našich končinách nejsou notebooky Apple zas tak rozšířené, můžete si být jisti, že kamkoli přijdete s iBookem v podpaží, vzbudíte patřičnou pozornost především v řadách majitelů "obyčejných" notebooků.

Klady a zápory

+ malý, přenosný a elegantní s dostatečným výkonem
+ dlouhá výdrž na baterie

- absence jakýchkoli kontrolek činnosti systému
- minimální možnosti rozšíření (nemožnost připojení dokovací stanice, PCI karty)

Testovaná konfigurace: Apple iBook G4 (12")
Instalovaný procesor: PowerPC G4 (1.2GHz, 512kB L2, 133MHz FSB)
RAM (MB): 256 DDR-266 (on board)
HDD (GB): 30 (FUJITSU MHT2030AT, PATA, 4200 otáček)
DVD: DVD/CD-RW (MATSHITA CD-RW CW-8123)
LCD: TFT 12"
LCD rozlišení: XGA (1024 x 768)
Video: ATi Mobility Radeon 9200, 32MB
Modem: 56k interní
LAN: 10/100, WiFi 802.11 b/g
Zvuková karta: Texas Instruments TAS3004
Polohovací zařízení: touchpad
Software: MAC OS X "Tiger" 10.4.1
Baterie/výdrž: Li-Ion 50Wh / 6 hod 5 min
Rozhraní: audio OUT, 1x IEEE 1394 FireWire, 1x Modem, 1x Video out, 2x USB 2.0
Rozměry: 285 x 230 x 34.2 mm
Hmotnost (kg): 2.2