Jdi na obsah Jdi na menu
 


Apple 5th Avenue - New York

Apple Store na 5th Avenue - tak trochu jiné nákupy

Nakupovat výrobky značky Apple můžete několika způsoby. Buď zvolíte cestu nejnižší ceny a investujete do použitého zboží (ať už u nás nebo například na ebay.com), nebo preferujete osobní návštěvu obchodu a konzultaci s prodejcem. V případě, že je pro vás důležité i to, kde si svůj iPod či MacBook pořídíte, měli byste zvážit investici do letenky a zaletět se podívat do nejluxusnějšího Apple Store na světě. Ten totiž sídlí na Páté Avenue v New Yorku.

 

Ať už do New Yorku poletí za zábavou, obchodně, na nákupy nebo prostě pěstujete český oblíbený sport dovážet elektroniku (a tu od Apple zvlášť) z USA, 147. obchod firmy Apple byste si rozhodně neměli nechat ujít. Když už pro nic jiného, alespoň navštívíte ten nejdražší (co se týče výstavby) a nejhonosnější Apple Store.

 

 První Apple Store byl v New Yorku představen v roce 2002 ve čtvrti SOHO a o něm jsme se již na MujMacu zmiňovali v samostatném článku. A zatímco tento první obchod byl postaven ve čtvrti umělců a volnomyšlenkářů, ten s pořadovým číslem 147 míří zcela jiným směrem. 5th Avenue je místem, které je především o luxusu. Cestou touto ulicí narazíte vedle všudypřítomných mrakodrapů na obchody jako Tiffany & Co, či Louis Vuitton, abyste záhy došli na menší náměstí před budovou General Motors, na kterém se ze země tyčí skleněná kostka. Uprostřed budov, které sahají do nebes, a kousek od jižní části Central Parku je umístěn druhý Apple Store v New Yorku. Zatímco se okolní prodejci předhánějí v tom, kdo má vyšší budovu, Apple šla zcela opačným směrem - pod zem.

 

Do obchodu vede jediná cesta, a to průhlednou skleněnou kostkou, která obsahuje vedle loga společnosti i výtah a kruhové schodiště. Tento vstup pod zem také tvoří jeden ze zdrojů světla, které během dne osvětluje nákupní plochu. Ti z vás, kteří se o firmu Apple zajímají delší dobu asi nepřekvapí, že za designem "vstupní kostky" stojí vedle architektů i samotný ředitel společnosti Steve Jobs, který je tvarem kostky doslova posedlý. Jako kostka vypadal i počítač NeXTcube společnosti NeXT, kterou Steve Jobs založil po svém odchodu z Apple. Kostka se objevuje i v logu firmy NeXT a stejně tak o pár let později firma Apple po návratu Steva Jobse představila počítač Cube, který měl stejný tvar. Ať už je důvod této posedlosti Steva Jobse jakýkoliv, tvar kostky je pravděpodobně jeho nejoblíbenější a vstup do tohoto Apple obchodu vznikl pod jeho taktovkou.

 

Zkušené oko jistě postřehne určitou spojitost s jiným architektonickým skvostem (záleží ovšem na tom, zda patříte do skupiny obdivovatelů, nebo zatracovatelů), a to pyramidou u Museé de Louvre v Paříži. I když se jedná o zcela jiný tvar a jiné zpracování (u pařížské pyramidy převládá více kovu a skleněné desky jsou zasunuty do železných nosníků, zatímco kostka Apple je kompletně skleněná a jednotlivé desky jsou spojeny malými kovovými spojkami), oba tvary mají podobný účel - osvětlovat podzemí. Mimochodem, cena této skleněné kostky se odhaduje na 9 miliónů USD.

 

Po skleněném schodišti (nebo cestou výtahem) se dostanete přímo do obchodu, který má necelých 1000 metrů čtverečních. Jeho celková plocha je samozřejmě větší, ale přístupných je pouze zmíněných necelých 1000 metrů čtverečních. Mimo prodejní plochu se nachází i tzv. Studio, kde probíhají workshopy a semináře, to ovšem nebylo při naší návštěvě přístupné. Obchod má jedno podlaží a je primárně zaměřen na produkty Apple - to není takové překvapení, ale tento Apple Store má menší podíl výrobků od dalších dodavatelů, než jiné Apple Story po celém světě. Například zde vůbec nenajedete digitální kamery či fotoaparáty, stejně jako Theatre, což je pro mě osobně celkem překvapení. Pro ty, co jim tento pojem nic neříká: jedná se o "mini sál", kde je možné si kdykoliv sednout a sledovat prezentaci například iLife, Mac OS X a dalších produktů. Tento koncept je vidět třeba v londýnském obchodu stejně jako v tom v San Francisku.

 

V tomto směru slouží Apple Store na Manhattanu spíše jako místo setkání uživatelů - američané jsou v tomto směru hodně otevření a není problém si během krátké návštěvy "pokecat" s dalšími lidmi, kteří si přišli do obchodu stáhnout emaily, zkontrolovat svůj blog, domluvit se s kamarády přes Skype, kde se sejdou, nebo třeba vyzkoušet nové iPody. Apple Store funguje nejenom jako obchod, ale spíše jako internetová kavárna, volný wifi hotspot a místo setkání lidí. A stejně jako v celém New Yorku, i tady je znatelný hluk a shon. Každý Apple Store má svou atmosféru a zatímco ty na západním pobřeží jsou spíše komorní, tento se vyznačuje ruchem. Snad proto je otevřen 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 365 dnů v roce. Pokud si chcete na 5th. Avenue v klidu nakoupit, je lepší možná přijít spíše v nočních hodinách.

 

Pro návštěvníky je zde připraven i Genius Bar, neboli pult, za kterým sedí odborníci firmy Apple a snaží se radit návštěvníkům a řešit jejich problémy. Tato služba je zadarmo, ovšem je potřeba se dopředu objednat a své místo na baru si zarezervovat. Příjemně jsem byl překvapen možností uvnitř obchodu fotit - standardně vás v Apple Storu chvíli fotit nechají, ale dvakrát nadšení z toho nejsou a zpravidla vás následně slušně poprosí, abyste toho nechali. To ovšem v případě, že se tváříte jako fanoušek, pokud se vydáváte za novináře, jste v lepším případě eskortován. Dobře, trochu přeháním, ale rozhodně větší šanci máte na úspěch pod maskou fanouška, než jako zástupce médií. Na ty jsou v Apple poněkud hákliví. Fotit tedy můžete celkem libovolně, jediné omezeni se týká focení zaměstnanců - to je zakázáno.

 

Dalším příjemným překvapením byla možnost nákupu zboží kdekoliv v obchodě. Standardně je potřeba vybrat si, co chcete koupit, a jít se postavit do fronty ke kase. Zde máte možnost odchytit zaměstnance obchodu vybaveného mobilní čtečkou karet, kteří vám prodají bez čekání cokoliv. Stačí si zvolit produkt a předat platební kartu. Následně dostanete na krabici nálepku signalizující, že je zboží zaplaceno (abyste u odchodu nebyli nuceni platiti podruhé). Doklad o zaplacení vám dojde poštou (elektronickou samozřejmě, tedy emailem). Tímto způsobem lze koupit například iPod i předplacené karty do iTunes Store.

 

Jaký je Apple Store na páté Avenue?

Na Apple Storech je fascinující, jak všechny mají de facto stejný interiér, který se drží shodných pravidel (použité materiály, barvy, oblečení personálu a podobně) a přesto je každý úplně jiný. Apple Store v Palo Altu je doslova komorní záležitost, zatímco ten v San Francisku se vyznačuje určitou extravagancí stejně jako obyvatelé tohoto města. Londýnský obchod je, ehm, prostě anglický s tím vším pozitivním, co si pod tímto pojmem dokážete představit (evropanovi asi nejbližší), zatímco ten na Páté Avenue je stejný jako New York samotný - luxusní, hodně hlučný a plný diskutujících lidí. Každý Apple Store má svou duši a ta zcela přesně vyjadřuje místo, ve kterém se nachází. Je až neuvěřitelné, jak jsou všechny obchody stejné a přesně víte, jak budou vypadat ještě předtím, než do nich vstoupíte, a přesto vás každý svou atmosférou dokáže překvapit a být svým způsobem osobitý. A pro ty, co jsou na těchto stránkách poprvé a pojem Apple Store jim nic neříká - ano, tento článek je "pouze" o jednom z obchodů firmy Apple. Nic víc, nic míň.

 Další informace na mujmac.cz